Καλεντάρι
Το Σαββατοκύριακο 3 και 4 Αυγούστου ο Σύλλογος ΠΑΣ Αντίκας διοργανώνει για 8η χρονιά τον παραθαλάσσιο αγώνα δρόμου WAVE running.Τρεις διαδρομές 5,10 & 28 χιλιομέτρων πλάι στο κύμα! Ο μεγάλος αγώνας των 28χλμ ξεκινά από την παραλία της Κεραμωτής, διασχίζει τις εκβολές του Νέστου και καταλήγει στην παραλία Μυρωδάτου (Άβδηρα Ξάνθης). Οι αγώνες των 5 και 10χλμ, έχουν ως αφετηρία την παραλία του Μυρωδάτου, κινούνται δυτικά προς το Δέλτα του Νέστου, προς τις παραλίες Μαγγάνων και Ερασμίου και επιστρέφουν στο σημείο από όπου ξεκίνησαν.
Τα γραφικά τοπία της Λίμνης Πλαστήρα θα αποτελέσουν το σκηνικό για αυτόν τον αγώνα. Αυτό το γεγονός είναι μια γιορτή του τρεξίματος για όλη την οικογένεια. Ο αγώνας των 600 μέτρων για παιδιά είναι μια ευκαιρία για τα μικρά παιδιά να βιώσουν τη χαρά του τρεξίματος, ενισχύοντας την αγάπη τους για τη φυσική κατάσταση και την αίσθηση επίτευξης από μικρή ηλικία.
Οι αγώνες αυτοί ανήκουν στην κατηγορία City Run και έχουν κυκλική πορεία στους ασφάλτινους δρόμους της πόλης ενώ η διαδρομή του αγώνα δρόμου 10.000 μέτρων διέρχεται και από το Αθλητικό Προπονητικό Κέντρο Καρπενησίου.Οι διαδρομές είναι ασφαλείς, παρότι διεξάγονται νυχτερινή ώρα, καθώς διατρέχουν φωτισμένους δρόμους της πόλης. Κώνοι σήμανσης έργων θα έχουν τοποθετηθεί κατά μήκος της διαδρομής ενώ θα υπάρχουν και εθελοντές. Θα δοθεί στους δρομείς μια μοναδική ευκαιρία να αγωνιστούνε σε μια διαδρομή που σε μόλις 5 km θα βρεθούνε από το Ιστορικό Κέντρο της πόλης στο σύγχρονο Αθλητικό Κέντρο Καρπενησίου που θα τους υποδεχτεί φωτισμένο, γεμάτο έλατα, πλατάνια και νερά.
Ένας ξεχωριστός στα χρονικά ορεινός αγώναςτηε Ανατολικής Πίνδου και των Γρεβενών για την "ασύλληπτη" αρχαιολογική και πολιτισμική αξία,ιστορικά μονοπάτια επί Μεγάλου Αλεξάνδρου & βυζαντινής εποχή θα αναβιώσουν την ιστορικότητα τους και θα ταξιδέψου τους δρομείς της Ελλάδα.Δες το βίντεο της διοργάνωσης εδώ!
Ο 25ος Κολοκοτρώνειος δρόμος είναι αφιερωμένος στην επέτειο απελευθέρωσης της Τριπολιτσάς και στον πρωτεργάτη αρχιστράτηγο Θεόδωρο Κολοκοτρώνη. Προσφέρονται δύο πολλά υποσχόμενες διαδρομές των 10χλμ και του 1χλμ για τους μικρούς μας φίλους για να γιορτάσουμε όλοι μαζί τρέχοντας την απελευθέρωση της Τριπολιτσάς!
Το κοινωφελές ίδρυμα - Πνευματικό Κέντρο "Αιμίλιος Θεοχάρης" και η εταιρεία B+B Marketing, με συνδιοργανωτή το Δήμο Δράμας, με τη συνεργασία του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Δράμας και την υποστήριξη του ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ, της Ο.Ε του Διεθνούς Μαραθωνίου «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» και του Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Θεσσαλονίκης, προκηρύσσουν και διοργανώνουν τον 1ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Δράμας (1st Drama Night Halfmarathon), το οποίο περιλαμβάνει τη διεξαγωγή Διεθνούς Ημιμαραθωνίου δρόμου και Δρόμων Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος σε Δημόσια Οδό 10.000μ. και 3.000μ.
Ο EΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ με την υποστήριξη και τη συμβολή της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, του Δήμου Λαμιέων, υπό την αιγίδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας και τη διοργανωτική συμβολή της Golden Run, προκηρύσσουν το 10ο Νυχτερινό Αγώνα στην πόλη της Λαμίας, ο οποίος θα φέρει τον διακριτικό τίτλο «3oςSterea Run – Lamia Night & Run 2024.
Κάθε πρώτη Κυριακή του Οκτωβρίου πραγματοποιούνται για αθλητές αλλά και δυναμικούς περιπατητές οι αγώνες 10 και 5 χιλιομέτρων στην περιοχή της λιμνοθάλασσας και του "Κόκκινου Δρόμου" Καλοχωρίου. Στο πρόγραμμα των εκδηλώσεων διεξάγεται και αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά 9 έως 12 ετών, ενώ πραγματοποιούνται και περιβαλλοντικές δράσεις και ενημέρωση για την περιοχή. Στόχος των διοργανωτών είναι η δημιουργία ενός αθλητικού θεσμού που θα δώσει την ευκαιρία σε πολλούς αθλητές-επισκέπτες να γνωρίσουν τη φυσική ομορφιά της λιμνοθάλασσας Καλοχωρίου.
Η ετήσια συνάντηση των φίλων του ορεινού τρεξίματος, θα πραγματοποιηθεί και φέτος στο πανέμορφο δάσος της Δυτικής Πάρνηθας που η φωτιά δεν το άγγιξε. Ο αγώνας απευθύνεται τόσο σε έμπειρους δρομείς όσο και σε νέους αθλητές, αφού δίνει την δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε 2 διαδρομές, 21χλμ. ή 11χλμ. αντίστοιχα.
Ο Δήμος Θερμαϊκού, ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Αγγελοχωρίου «Ο ΦΑΡΟΣ» και το Ιατρικό Κέντρο PHYSIOMED με την υποστήριξη του ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ και της Οργανωτικής Επιτροπής του Διεθνούς Μαραθωνίου «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» και του Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Θεσσαλονίκης, προκηρύσσουν και διοργανώνουν τον 1ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θερμαϊκού (1 st Thermaikos Coastal Night Halfmarathon), το οποίο περιλαμβάνει τη διεξαγωγή Διεθνούς Ημιμαραθωνίου δρόμου και Δρόμων Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος σε Δημόσια Οδό 10.000μ., 5.000μ. και 1 Μιλίου. Η διοργάνωση διεξάγεται σύμφωνα με τους κανονισμούς της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου World Athletics.