Καλεντάρι
Το 8ο Sfakia Vertical Run είναι ένας αγώνας έκρηξης, δύναμης και αντοχής καθώς μέσα σε μόνο 4,5 χιλιόμετρα κερδίζει 690 μέτρα θετικής υψομετρικής. Η εκκίνηση ξεκινά μέσα από το ferry boat με το άνοιγμα του καταπέλτη!Η συγκέντρωση των αθλητών θα γίνει την Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022, στο λιμάνι της Χώρας Σφακίων. Οι αθλητές θα πρέπει να βρίσκονται στο λιμάνι στις 08:30 το πρωί, απ’ όπου θα παραλαμβάνουν τους αριθμούς τους από τη γραμματεία του αγώνα μέχρι τις 10:00.
Στην 12η του διοργάνωση, αυτός ο αγώνας, που ξεκίνησε για να αναδείξει το φυσικό πλούτο της περιοχής και να το προστατεύσει από τα καταστροφικά σχέδια των εξορύξεων, συνεχίζει την αποστολή του για τη φύση. Ονειρευόμαστε ένα Πάικο που θα είναι πόλος έλξης για αθλητές, πεζοπόρους, ποδηλάτες και λάτρεις της φύσης.
Το Mylopotamos Run 2024 υπόσχεται μια εκπληκτική ημέρα για τους λάτρεις του τρεξίματος. Ο αγώνας περιλαμβάνει τρεις διαφορετικές διαδρομές, προσφέροντας κάτι για όλους. Οι αθλητές θα τρέξουν μέσα σε μια εκπληκτική φυσική και πολιτιστική σκηνή, καθώς ο τερματισμός έχει προγραμματιστεί στο Ανοιχτό θέατρο Περάματος Μυλοποτάμου. Αναμένεται να είναι μια μοναδική εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες, συνδυάζοντας αθλητισμό, φύση και πολιτισμό.
Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στη διαδρομή παραλία Ψάθας - σε επίπεδη (μηδενική κλίση). Η διαδρομή είναι κυκλική απόστασης 3350μ. Το Όριο τερματισμού για τoους άντρες είναι στα 120χλμ 12:00 ώρες και για τις γυναίκες 12:00 ώρες στα 110 χλμ.
Οι αγώνες NMR 21, NMR 10 θα γίνουν Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022 στις νότιες πλαγιές του Καλλίδρομου με αφετηρία και τερματισμό στο κέντρο του Παλαιοχωρίου και σύμφωνα με τα Πρωτόκολλα που ορίζουν οι αρμόδιοι φορείς. Ο “Παλαιοχώρι Trail” θα πραγματοποιηθεί το Σαββάτο 22 Οκτωβρίου 2022 στο Παλαιοχώρι Δωριέων για τους μικρούς μας αθλητές. Σκοπός μας είναι η προώθηση του αθλητισμού, η ανάδειξη της φυσικής ομορφιάς και η προστασία του περιβάλλοντος του βουνού μας, ως πηγή ζωής και χαράς για όλους.
Είσαι έτοιμος να ξεπεράσεις τα όρια σου και να αντιμετωπίσεις την πρόκληση;Με προφίλ υψομέτρου 355 μέτρων για τον αγώνα των 12,5 χιλιομέτρων και μια επίπεδη, ασφάλτινη διαδρομή για τον αγώνα των 5,8 χιλιομέτρων, θα μπορείς να δοκιμάσεις την αντοχή και την ταχύτητά σου με διάφορους τρόπους.Μαζί παρέα θα γιορτάσουμε τον πολιούχο Άγιο Χριστόφορο και θα συναντηθούμε στη γραμμή τερματισμού.